Anneannemin Tenceresi – Asuman Kerkez

IMG_3607

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü çok özel bir etkinliğe davetliydik. TencereTV  bloğunun sahibi  Sevgili Arkadaşım Asuman Kerkez  yemek atölyesinde,  büyük emeklerle hayata geçirdiği kitabı “Anneannemin Tenceresi” ni,   unutulmaz lezzetler eşliğinde bizlerle tanıştırdı.

 

_Z1C7064-3

 

Hepimiz için anne, anneanne, babaannelerimizin pişirdiği yemeklerin, kurdukları sofraların tadı farklı bir güzelliktedir. Onların  yemeklerinin  tadı hep bambaşkadır ve o tariflere gözümüz gibi bakarız.

 

_Z1C6940

 

Sevgili Asuman’ın anneannesi Rafia Kutlu hanımefendi’nin anısına ithaf ettiği kitabı da,  çocukluğundan kalan “anneanne” lezzetleriyle dolu. Yemek ve emeğin iç içe geçtiği,  Adıyaman ve Hatay yöresine ait,  çok özel yemek tariflerini “Anneannemin Tenceresi” nde biraraya getirmiş. Kitapta Pıtpıtı Çorbası, Sömelek köfte, Öcce,  Haside gibi yöresel mutfağımıza ait yaklaşık 300 resimli tarif bulunuyor. Bu tariflerde ölçüler kaşıkla, bardakla verilmiş ve adım adım çok sade bir dille anlatılmış. Kendi mutfağımıza ait lezzetleri içeren bu kitap herkesin evinde olmalı.

 

_Z1C7082-2

 

_Z1C7251

 

Sevgili Asuman bizlere kitabını anlatmakla kalmadı, bu kitaptan nefis bir tarifi “Pendirli Havla” yani “Peynirli Helva”yı  mutfağında yaparak bize görsel bir şölen sundu. Bizler de hem helvalarımızı yedik, hem de bol kahkahalı bir mutfak sohbeti yaptık.

_Z1C7228

_Z1C7432-2

 

Bu keyifli günün sonunda çantalarımızda Sevgili Asuman’ın tek tek adımıza özel imzaladığı kitaplarımız, damaklarımızda muhteşem lezzetler ve kalbimizde annelerimizin, anneannelerimizin,babaannelerimizin sofralarından canlanan hatıralarımız vardı.

_Z1C7310

 

 

Herşey için çok teşekkürler Asumancığım, yolun açık, başarıların daim olsun.

_Z1C7427

 

 

Bu harika günün birbirinden güzel fotoğrafları yine çok özel bir kadının Sevgili Zeynep’in (lariendijital) kadrajından. Güzel anne emeklerine sağlık!

 

 

 

 

 

 

 

 

trendyandfriendly

4 Comments

  1. Ahh o Pendirli Helva nasıl bir lezzetti, tadı hala damağımda :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.