Biscottimia’da Şef Ömür Akkor’la SELÇUKLU MUTFAĞI üzerine :)


“Aşk, 

Hem burada hem ötede yanmaktır
Aşk,
Sırattan geçmek kadar kolay ve zordur
Aşk,
Yakalarsa bırakamayacağın bir hastalıktır.
Kanına girmeye görsün,
Geçmişin, geleceğin, uykuların ve rüyaların olur…..”



Yukarıdaki satırların bir yemek kitabından alındığını söylesem ne dersiniz?
Şef Ömür Akkor’unDünyanın en iyi yemek tarihi kitabı” ödülünü kazanan eseri SELÇUKLU MUTFAĞI, işte böyle farklı bir kitap.

Daha önce Biscottimia’da verdiği yemek derslerine katılma ve kendisini tanıma imkanı bulmuştum. İşine ne derece sevgi ve tutkuyla bağlı olduğunu bizzat gördüm. İnsan inandığı bir işe  böyle çaba harcayınca karşılığında ödül alması da kaçınılmaz sanırım.

Kitap o kadar farklı ki..Türk ve Osmanlı mutfak kültürünün temelini oluşturan Selçuklu mutfağını bir roman tadında anlatırken;  unuttuğumuz , hatta hiç duymadığımız tariflerle  bizi buluşturuyor. 
Sayfaları süsleyen minyatürleriyle, iştah açıcı fotoğraflarıyla, her satırında verilen emek hissediliyor…

Kitabı okuduğumda,  Ömür Hoca’ya bu güzel eseri için teşekkür etmeliyim diye düşünürken sürpriz bir haber geldi  (düşünce gücüyle çok istediğiniz birşeyin gerçekleşmesi bu oluyor sanırım 🙂

Biscottimia’nın güzel sahibesi Merve hnm, Ömür Hoca’nın Ankara’ya geleceğini ve kitabını imzalatabileceğimizi duyurdu. 

Biscottimia’nın birbirinden nefis lezzetlerinden oluşan bir kahvaltıda  bizi Ömür Hoca’yla ve  Ankara’nın gastronomi ustalarıyla buluşturduğu için kendisine teşekkür ediyor ve yeni sürprizler bekliyorum 🙂

admin

2 Comments

  1. Kitap gerçekten güzel…Biscottimia umarım İstanbul'da da şube açar..ortamı çok sıcak, herşey lezzetli…Ankara'ya yolun düşerse mutlaka uğra :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.