En Sevdiğim Makyaj Fırçaları

 

 

Makyaj yapmayı bizim kadar seven herkes,  makyaj fırçalarına da meraklıdır.  Biz de #birürünüç  yorum ekibi olarak bugün makyaj yaparken kullanmayı sevdiğimiz fırçalarımızı yazalım dedik.

Yıllar önce far paletlerinin içinden çıkan minik sünger aplikatörler yeterli gelirken, artık yüzümüzün her noktası için farklı fırçalar, süngerler kullanıyoruz. Ne kadar çok olursa olsun yetmiyor, yenilerini alıyoruz. Buna karşılık bazen hiç fırça/sünger kullanmadan, sadece parmaklarımızı kullanarak makyaj yapabiliyoruz. Ben sonradan temizlemesi çok zor gelse de, çeşit çeşit fırça kullanarak makyaj yapmayı seviyorum. Güzel fırçalarla makyaj yapmak ne kadar keyifliyse, kötü fırçalarla ürün sürmeye çalışmak o kadar can sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle tavsiyem,  bütçenize uygun olarak az sayıda bile olsa, mümkün olduğunca kaliteli fırça almanız. İyi kalitede fırçalar pahalı markalarda olur diye bir kural yok, uygun fiyatlı ürünlerde de çok güzel ürünler çıkabiliyor. İşte benim kullanmayı en sevdiğim fırçalarım.

 

Göz makyajı için kullandığım 4  çeşit fırçam var. Eyeliner , karıştırma fırçaları, kalem fırça ve yassı far fırçası. Yukarıdaki fırçalar, yumuşak ve yoğun yapılarıyla en sevdiklerim. SIGMA fırçalarımı, yurtdışından ürün getirtebildiğimiz mutlu günlerde, BlackFriday indirimlerinde toplamıştım. Üstelik bu fırçaların çanta boyları da hediye gönderilmişti. En çok kullandıklarım resimdeki sırasıyla E40 (karıştırma)  , E55 (gölge)  , E30 (kalem) fırça. Defalarca yıkadım, hiçbirşey olmadı. En sondaki MAC 217 ise yine performansını sevdiğim bir karıştırma fırçası. MAC fırçaları eskiden çok severek alırdım. Ancak son yıllarda fiyatlar çok yükseldi, kalitesi ise bana göre düştü.

Göz makyajında olmazsa olmazım eyeliner. Ben MAC jel eyeliner kullandığımdan fırçalarım önemli. Çok marka denedim ancak elime en uygun gelen INGLOT açılı eyeliner fırçası. Ortadaki fırçam tam emektar. Boyaları bile döküldü ama yerine hiçbirşey koyamadım :). Birkaç tane yedeğim de var neyse ki. Makyaj artistlerinin kullandığı yassı, keskin kenarlı eyeliner fırçaları ise çok elime uymasa da yine INGLOT’tan bir tane edindim. Daha çok göz kalemlerini eyeliner gibi sürmek istediğimde bunu kullanıyorum.

 

Yüz fırçalarına gelecek olursak elimde en çok Real Techniques setler var. Ancak ben bunları yine yurtdışından toplamıştım. RT Türkiye’ye geldikten sonra kalitesinde fark olduğu düşünüyorum. Burada satılanların kıl yapılarını beğenmiyorum. En son aldığım makyaj süngerleri bir ayda parça parça oldu. Bazı markaların ne yazık ki farklı kalitede ürünler gönderdiğini biliyorum. Bence RT de de durum böyle. Elimdeki setlerden  aydınlatıcı, allık ve pudra fırçalarını çok severek kullanıyorum. Özellikle aydınlatıcı ürünleri küçük tombul fırçasıyla  (resimde tam ortadaki) uygulamayı seviyorum.

 

Yüz fırçalarından sevdiğim ikinci marka NASCITA. Her koleksiyonu güzel değil. Ancak Profesyonel Fırça serisinden memnunum.  Büyük allık/pudra fırçası, üçgen açılı fondöten fırçası, likit/krem ürünler için duo fibre fırçası ve hem göz hem yüz için kullandığım pofuduk gölge fırçalarını seviyorum. Maalesef yıkandıkça kıllarında az da olsa dökülme oluyor. Yine de diğer markalara göre daha uygun fiyatta ve performansları gayet iyi.

 

Uygun fiyatlı ürünler demişken son zamanlarda denediğim FLORMAR makyaj fırçalarını da tavsiye edebilirim. Özellikle kesik uçlu allık fırçasını severek kullanıyorum.  Sık ve yumuşak kıl yapısı gayet başarılı. Kontür, allık ve aydınlatıcı uygulamalarında güzel sonuç veriyor. Diğer küçük fırçayı ise ruj fırçası olarak kullanıyorum.

 

Uygun fiyatlı fırçalarla devam edersek, yukarıdaki fırçalar  EKLİPS markasına ait. Bunları minik  boyları nedeniyle makyaj çantamda taşımak için almıştım , gayet güzel performans veriyor. Tombul fırça pudra, allık, bronzer gibi ürünler için gayet güzel. Ortadaki ile yine aydınlatıcı ve far uygulaması yapabiliyorum. Küçük fırça da yine göz kalemi dağıtmak veya hafif bir far sürmek için yeterli. İndirim dönemlerinde Gratis’te çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

 

Gelelim işin kokoşluk kısmına. Taşlı, pırıltılı şeylere dayanamadığımdan böyle fırçalar bulunca kaçırmıyorum. Swarowski kaplı fırçamı H&M den almıştım. Fazla işlevsel olmasa da görseli çok şık 🙂

 

Sadece makyaj yaparken değil cilt bakımında da fırçalardan yararlanabiliriz.  LaPraire çok şık bir makyaj fırçası çantası içinde bu fırçayı göndermişti. Nemlendirici Fırçası olarak geçiyordu. Yapısı çok  güzel bir fırça. İyi bir fondöten fırçası da olabilir. Ama ben kendimi şımartmak istediğim zamanlar maskelerimi , kremlerimi  bu fırçayla uyguluyorum. Bu tabii tamamen kişisel keyfinize bağlı bir konu.

Son olarak temizlik konusuna da değinelim. Fırçalarımızın temizliğinin cilt sağlığımız için çok önemli olduğunu biliyoruz. Ben günlük olarak, fırçalarımı kullandıktan sonra makyaj temizleme mendilleri ile temizliyorum. Haftasonları da mutlaka yıkıyorum. Elimde varsa, fırçaları temizlemek için hazırlanmış şampuanları, yoksa bebek şampuanlarını kullanıyorum. Yapışkanlarının açılmaması, kıllarının dökülmemesi için başaşağı kurutmak önemli. Hem fırçaların uzun ömürlü olması, hem de hijyenik açıdan bu konuyu atlamayalım.

 

Sevgili İrem’in seçimlerini okumak için

http://audreyinsekerleri.blogspot.com/

Sevgili Gül’ün seçimlerini okumak için

http://www.buraliolmayanlarlokali.com/

 

 

trendyandfriendly

4 Comments

  1. bu sefer pek ortak fırçamız çıkmadı ama seninkilerin bazılarını ben de severek kullanıyorum. RT fırça ve özellikle süngerler konusunda kesinlikle haklısın yeni seriler çıktıkça klasik serinin kalitesi bozuldu bence…

    • İşte yüz şeklimiz, makyaj tarzımız, el alışkanlığımız bile etkili oluyor böyle seçimlerde. Keşke insanlar da bunu anlasa ve bilinçsizse her tavsiyeye inanmasa. Deneyip araştırıp almak gerek her ürünü!

  2. RT fırçaları iyi ki almışız, şimdi çoğu fırçaya fiyatlardan dolayı pek yaklaşılmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.