En Sevdiğim Yazlık Parfümler

 

Bugün #cildinegöreseç  ekibi olarak konumuz PARFÜMLER! Ankara’ya hala yaz gelmedi ama kozmetik tercihlerinde yavaş yavaş yazlık moda geçiyoruz.

Parfüm her kadın gibi benim için de özel kozmetik ürünlerinden biri. Koku hassasiyetim ve aşırı alerjik yapımdan dolayı parfüm seçimlerimde çok hassas olmak zorundayım. Kimse yanlış anlamasın ama taklit parfüm, doldurma parfüm, market ürünü parfümleri kullanmak bir yana, aynı odada bile duramam. Nefes alamıyorum, saatlerce hapşuruyorum, gözlerim şişiyor vs. Bu nedenle bütçem müsait ise sevdiğim orjinal parfümümü alırım. Alamıyorsam body mist ve deodorantlarla idare ederim. “Orjinalinin ayyynısı hemde dörtte bir fiyatına” gibi sahte reklamlara inanmayın. 24 saat (!)kalıcı olduğu söylenen, içinde ne tür kimyasal olduğu belli olmayan sahte ürünlere sağlığınız için siz de itibar etmeyin lütfen. Tertemiz sabun kokmak, korkunç kimyasallarla boğulmaktan iyidir. Kamu spotumuzu verdiysek konumuza dönebiliriz.

Ben aslında parfümlerimi mevsimlere göre pek ayıramıyorum. Zaten yazın güneşin altında tabii ki parfüm kullanmıyoruz ama  sevdiğim kokuyu şöyle hafifçe saçlarıma sıkmadan da duramıyorum. Yaz akşamları ise hafif çiçek kokan parfümleri kullanmayı çok seviyorum.

 

Benim zaman içinde oluşturduğum özel bir parfüm koleksiyonum var. Genelde çiçekli, meyveli, hafif tatlı, baharı hatırlatan kokuları seviyorum. Baharatlı kokular hiç bana uygun değil.  Yeni çıkan parfümleri takip etsem de, cildime çok iyi oturan  ve artık “imza” kokum sayılan bazı klasiklerim yıllardır değişmedi. Bu nedenle maalesef bu yazımda pek ekonomik önerilerim yok.

 

 

Bu parfümlerden ilki benim zamansız parfümüm  CHANEL CHANCE!

Uçuk pembe kutusunun içindeki bu yuvarlak şişe benim vazgeçilmez parfümüm. Yıllar önce “Bu sizin şansınız deneyin” sloganıyla çıkan bu parfüm, ilginçtir her kullandığımda bana şans getirir.

 

 

Şişe tasarımı ilk bakışta çok sade gibi görünse de,  yuvarlak şişeye kare kapak dizayn edilerek aslında iki zıt şeklin uyumu vurgulanmış.  Sümbül, yasemin beyaz misk, amber gibi çiçeksi notaların barındıran bu parfüm inanılmaz kalıcı. 30 yaş ve üstü kadınlar için daha uygun olduğunu düşündüğüm bu parfümü denemeyen kalmamıştır diye düşünüyorum.

Sephora fiyatı 50 ml. lik 635 TL.

 

 

İkinci parfümüm de yine klasiklerden DIOR JADORE!

Amfora şekilli şişesiyle yine bir buket çiçek kokusu barındıran bir parfüm. Ylang ylang, yasemin, gül gibi asil çiçekleri barındırıyor. Son derece yumuşak ve zarif bir koku. Belki reklamının da etkisiyle  kokusunu sarışınlara yakıştırıyorum.

 

Son derece kalıcı olan bu parfüm yazın gündüz kullanıma uygun değil ama yaz akşamlarında hafifçe uygulandığında etkisi yüksektir.

Maalesef  Sephora‘da 50ml. lik şişeyi  900TL. ye gördüğümden beri uykularım kaçıyor.

 

İki Fransız parfümünden sonra son tercihimi bir İtalyan markası  The Merchand of VENICEden yana kullandım SUAVE PETALS !

Markanın adı “Venedik Tüccarı” anlamına geliyor. Yüzyıllık bu şirket Avrupa’da kraliyet ailelerine parfüm yaparak işe başlamış. Şişeleri Venedik’in meşhur Murano camlarından yapılıyor. Gerçekten sanat eseri  muhteşem şişeleri var buradan inceleyebilirsiniz. Ekonomik sebeplerden dolayı maalesef şişeye değil sevdiğim kokuya göre seçim yapmak durumundaydım. En dikkat çekici tasarımlarda hep oryantal ve baharatlı kokular vardı.

 

 

SUAVE PETALS  lila ve pembe renkli cam şişesi,  boynunda altın bir püskül bulunan yuvarlak hatlı bir kadını temsil ediyormuş. Lila ve pembe renkli olmasının sebebi içeriğinde gül ve şeftali çiçekleri barındırması. Şeftali çiçeği kadınsı güzelliği ve aşkı temsil ediyormuş. Ayrıca bergamut, elma, ananas, portakal çiçeği , sandalağacı, vanilya ve misk notaları da bulunuyor. Parfüm cildinize oturdukça çiçeksi notaları öne çıkıyor.

Yüksek konsantrasyonda bir  parfüm olduğundan çok dikkatli kullanmak gerekiyor. Minicik tek bir fıs yetiyor ve günboyu kokunuz sizden ayrılmıyor. Oldukça feminen ve  inanılmaz kalıcı bir parfüm. Daha çok 30 yaş ve üstü kadınlara önerebilirim.

BEYMEN mağazalarında satılan parfümün fiyatı  1.060  TL.

 

 

Benim ilk 3 sıralamam bu şekilde. Sizin önerilerinizi de yorumlarda okumak isterim.

Sevgili İrem’in seçimlerini okumak için

http://audreyinsekerleri.blogspot.com/

Sevgili Gül’ün seçimlerini okumak için

http://www.buraliolmayanlarlokali.com/

 

 

 

trendyandfriendly

6 Comments

  1. Chance benim de sevdiğim kokulardan, çoğumuz için klasiktir hatta 😉 Ama ben Suave Petals’a takikdim, nasıl güzel bir parfümdür. Sonra da alım gücümüzün iyice düşmesine biraz dertlendim :)))

  2. chanel instada da yazmıştım bana hiç bir şekilde olmuyor ama jadore en sevdiklerimden biridir. :-)) zaten bütün dior parfümleri çok severim :-))

  3. The Merchand of Venice Parfümü nasıl merak ettim anlatam.Caudalie parfüm de çok uzun zamndır istek listemde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.