Günübirlik Eskişehir Turu!

 

Son yıllarda mecbur kalmadıkça, uzun bayram tatillerinde seyahat etmemeye çalışıyorum. Artık işyeri izin problemim olmadığı için yollardaki o kalabalığı çekmek zorunda kalmıyorum. Buna karşılık Ankara’ya yakın yerlere günübirlik gezi fırsatlarını kaçırmıyorum. Eskişehir’e neredeyse 5-6 yıldır gitmemiştim ve son halini görmeyi çok istiyordum. Bayram tatilini fırsat bilip hemen programa aldık.

 

 

Ankara’dan Eskişehir’e hızlı trenle gittik. Yolculuk yaklaşık  1.5 saat sürüyor ve neredeyse  her saat sefer var. Biz Business Class bilet aldık ve gidiş dönüş 75 TL. verdik. Ekonomik bilet gidiş-dönüş 52 TL idi. Business ücretine, yolda ikram edilen sandviç+içecek+su+kek ten oluşan bir yiyecek paketi dahil.  (Ancak BC’da ilginç bir uygulama var. Bazen sadece erkek yolculara özel  olabiliyor, nedenini anlayamadım. Bu nedenle biletinizi erken almanızda fayda var.) Bunun dışında geniş rahat koltukları, havalandırması,  kişiye özel ekranı ile gayet konforlu bir seyahat etmek mümkün.

Şehir turuna geçmeden önce  özellikle değinmek istediğim bir konu var. Eskişehir’in tüm çehresini değiştiren, kendini şehre adadığı her köşede belli olan ve Eskişehir’de konuştuğumuz herkesin çok sevdiği Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gerçekten büyük bir alkışı hakediyor. Eskişehir’de Müze, Sergi gibi tüm etkinliklerde bilet ücretleri Kız Çocuklarının ve Engelli Çocukların Eğitimi için harcanıyor. Ayrıca tüm bu yerlere giriş ücretleri de oldukça düşük tutulmuş. Öğrenciler için hayatı daha kolay hale getirmeye uğraşmışlar. Şehir hem yemyeşil, hem de tertemiz olmuş. Dünya’da pek çok şehir gezdim ve bana göre Eskişehir her alanda çok üst sıralarda yer almalı. Demek ki birşeyleri başarmak için istemek yeterli.

 

Eskişehir’e vardığımızda ilk durağımız ODUNPAZARI oldu! Rengarenk evleri, atölyeleri ile çok güzel bir alan oluşturmuşlar. Bayram nedeniyle atölyeler kapalıydı. Biz de çok yakın mesafedeki Balmumu Müzesi ve Cam Atölyesini ziyarete gittik.

 

 

“Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”, dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği.  Tarihi kişiler ile  yerli ve yabancı ünlülerin heykellerinin yer aldığı  160 kişinin heykeli bulunuyor. Özellikle  Atatürk’ün çeşitli dönemlerini ve Cumhuriyet tarihini yansıtan heykeller çok güzeldi.

 

 

Bazı bölümlerde kamera yasak ancak profesyonel fotoğraf ekibi isterseniz çekim yapabiliyor (fotoğraf başına 10TL). Müzeye giriş 12 Tl idi (Size verdiğim bilet fiyatları tam bilet için geçerlidir)

 

 

Balmumu Müzesinin hemen yanında bulunan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi  Türkiye’nin ilk cam müzesi. 58 yerli, 10 yabancı sanatçının müthiş eserleri bulunuyor. Ankara’da olsa mutlaka atölye çalışmalarına da katılmak isterdim. Müzeye giriş 6 TL idi.

 

 

Bu sanat dolu sabahın ardından yolumuzun üzerindeki minik  cam/seramik atölyelerini de gezerek  yemek molası vermek üzere   tekrar Odunpazarı’na  döndük.  Eskişehir demek doya doya ÇiBörek yemek demek! Instagram’da sorduğumda Tüfekçizade Konağı özellikle tavsiye edilmişti.  Gerçekten müthiş lezzetliydi, giderseniz aklınızda olsun.

 

 

Ayrıca Eskişehir’e gelirseniz Met Helvası ve Talkan Kurabiyesini de deneyebilirsiniz. Met helvası pişmaniye türevi, çok ilgilenmedim.Ancak Talkan Kurabiyesi çok değişik geldi.

 

Leblebi tozu ve beyaz çikolata ile yapılan bu minik kurabiyeler çok lezzetli. Gelirseniz tadına bakın derim. Bir de nefis haşhaşlı çörek yapan fırınları var ancak bayram nedeniyle kapalıydı, bu sefer alamadık.

 

Yemekten sonra çok merak ettiğimiz SAZOVA PARK’a doğru yol aldık. Kocaman yemyeşil arazi üstünde yapay göletiyle birlikte  şahane bir park inşa edilmiş. İçinde Masal Şatosu, Korsan Gemisinden tutun da, Uzay Evi, Sualtı Dünyası, Hayvanat Bahçesine kadar özellikle çocukları çok mutlu edecek birçok aktivite ve görülecek yerler var. Bu yerlere giriş ücretleri 3 TL gibi (tam bilet)  sembolik rakamlar. Ayrıca gölet etrafında çok güzel cafeler, restoranlar var. Eskişehir’e gelip bütün gününüzü burada geçirebilirsiniz. Eğer çocuklarınız varsa mutlaka buraya getirin, birlikte harika zaman geçireceğinizi garanti ediyorum.

 

 

Masal Şatosu  Türkiye’deki en ünlü 8 kulesi bir araya getirilerek ortaya çıkmış.Galata Kulesi, Burgulu Kule, Sindrella Kulesi, Kız Kulesi, Adalet Kulesi, Ulu Kule, Çan Kulesi ve Yivli Kule. Belli saatlerde Şato içinde masal turları yapılıyor, inanın çok keyifli.

 

 

Eskişehir’de son saatlerimizi PORSUK ÇAYI kenarında günbatımıyla geçirelim istedik. Bu bölgenin eski halini hatırlamak mümkün değil, kanallarıyla meşhur olmuş Avrupa şehirlerini aratmıyor. Harika çevre düzenlemesi, cıvıl cıvıl cafeleriyle insana enerji veren  bir yer olmuş.

 

Biz 1 güne ancak bunları sığdırabildik. En kısa zamanda yine görüşmek üzere Eskişehir, seni çok sevdik!

trendyandfriendly

15 Comments

  1. O kadar güzel anlatıyorsun ki yeniden gitmiş gibi oldum… Tekrar ne zaman gideceğimizi planlayalımmmm

  2. O kadar güzel anlatıyorsun ki yeniden gitmiş gibi oldum… Tekrar ne zaman gideceğimizi planlayalımmmm

  3. Memleketim ve yaşadığım yer ne güzel anlatmissiniz her yeri bir güne sığdırıp gezmissiniz ne güzel bir yazı olmuş kaleminiz sağlık 🙂

  4. henüz görmediğim bir şehir ama fotoğraflarınızla ve yazınızla görmüş kadar oldum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.