Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar !

Bilmeyenler için önce biraz müzeden bahsedeyim. Ankara Kalesinde, eskiden At Pazarı olarak bilinen yerde bulunan Çengelhan yaklaşık 500 yıldır ayakta kalabilmiş ve özgünlüğünü koruyabilmiş bir yapı. 2003-2005 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmasıyla aslına uygun olarak yeniden yapılandırılmış ve müze haline getirilmiş. 32 odadan oluşan Rahmi Koç Müzesi, Ankara’nın ilk sanayi müzesidir. İçerisinde denizcilikten, karayolu taşımacılığına, tıbba kadar pek çok sanayi koluna ait objeler sergilenmekte. Ayrıca seçkin bir restoranı (düğün, davet gibi organizasyonlarınız için güzel bir alternatiftir) ve cafesi bulunmakta.

İşte bu müze bir süredir Henry Kupjack’in “Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar” sergisine evsahipliği yapmaktaydı. Çok merak ediyordum ve haftasonu görme fırsatım oldu, inanın göremeseydim çok üzülürdüm. Kupjack, hayal gücünün de etkisiyle, en ince detaylara kadar uğraşarak muhteşem eserler yaratmış. Camekanlar içine yerleştirilmiş, farklı dönemleri ve kültürleri yansıtan odalara her baktığınızda farklı bir detay görüyorsunuz. (Örneğin resimdeki sandalyeler yaklaşık 2,5-3 cm, diğer detayların büyüklüğünü siz hesaplayın artık:) Her bir esere tekrar tekrar dönüp bakma ihtiyacı hissettim. Yoğun ilgiden dolayı 20 Haziran’a kadar eserler sergilenmeye devam edecek. Fırsat yaratıp görmenizi tavsiye ederim.


Çok uğraşmama rağmen, hem eserlerin camekanlar arkasında olması,hem de gerçekten küçücük olmaları nedeniyle, yeterli netlikte resimler çekemedim. Ancak buradaki resimler de Henry Kupjack’in ne sabırlı bir sanatçı olduğunu anlatmaya yeter bence. Eserlerin büyüklüğünü anlayabilmeniz için arkitectrue.com sitesinden alınmış iki resmi de en sona ekledim.

Dip Not: Hazır oraya kadar gitmişken Çengelhan’ın tam karşısındaki Güven Piknik’te leziz köfte-döner’in tadına bakmayı ihmal etmeyin :))

admin

3 Comments

  1. sanırım geçen seneden beri devam ediyor bu sergi. ama bir türlü görme fırsatım olmadı. çok ilginç gözüküyor

  2. Hande'cim evet epeydir devam ediyormuş, bende ancak fırsat buldum ama cidden çok enteresan..
    Moda(e)ratörüm, 8 sene İstanbul'da yaşayıp Ankara'ya dönen biri olarak sadece ahhh ahh diyorum sana :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.