İtalya Gezisi – ilk durak Venedik !

WP_20150920_18_14_21_Pro

Birçoğunuzun bildiği gibi, yaklaşık 10 günlük bir İtalya gezisinden dönmüş bulunuyorum.  Sizlere  bol fotoğraflı yazılar hazırlıyorum. Bu güzellikleri paylaşırken sıkmamak adına birkaç bölümde yayınlayacağım.

Kuzey İtalya’da okul zamanında birkaç ay kalmıştım.  Ancak hem aradan uzun yıllar geçtiği için, hem de Roma, Floransa gibi şehirleri göremediğim için tekrar gidebilmeyi çok istiyordum. Neredeyse 6-7 aydır planladığım bir geziydi. Gideceğim ülkede görmek istediğim birden çok şehir varsa genelde güvenebileceğim turlarla gitmeyi tercih ediyorum. Bununla ilgili çok soru sorulduğu için ayrıca detaylı bir yazı gelecek. Bu geziye  EtsTur ile gitmeyi tercih ettik. Genel olarak memnun kaldığım bir seçim oldu.

 

İlk durağımız  Venedik !

İtalya her köşesi tarih ve sanat kokan bir ülke. Venedik havaalanına indiğiniz anda işte yerde  sizi bu detaylar karşılıyor.

InstagramCapture_c00266f2-a8ca-46d7-adf9-d3d85b589c0d

Venedik bana hep gerçek bir şehir değil de bir tiyatro dekoruymuş hissi verir. Sayısı tam olarak bilinmeyen binlerce kazığın üstüne kurulmuş 118 adacıktan oluşuyor. Bunları birbirinden ayıran 170 kanal ve 400 kadar köprü var. Bu masal gibi kanalların/sokakların  arasında geniş meydanları ve muhteşem tarihi eserleri de bulunuyor.

IMG-20150921-WA0062

                                                                                          SanMarco Meydanı

 

WP_20150920_16_37_59_Pro

                                                                                                                   İşkence Köprüsü

(İç Çekişler Köprüsü olarak da bilinen bu köprü. Düklük Sarayı ile Yeni Hapishane arasında kapalı olarak inşa edilmiş. İsmini muhtemelen buradan cezaevine giden mahkûmların Venedik’e son kez bakarak iç çekmesinden almış. Sözkonusu hapishaneden sadece meşhur Casanova’nın kaçabildiğini de ekleyeyim)

 

 

Biz tur programındaki panoramik geziye katılarak meşhur San Marco Meydanını, Bazilika, Dükler Sarayı’nı, Saat kulesi, İşkence köprüsünü, Büyük kanal ve Rialto köprüsünü gezdik. Ardından gruptan ayrılarak Venedik kanallarının masalsı havasını yaşamak üzere olmazsa olmaz bir gondol gezisine çıktık.

 

IMG-20150920-WA0028

 

Bizim romantik hayallerimizi süsleyen gondolların aslında  çok hazin bir öyküsü varmış. Bundan yüzyıllar önce yaşanan bir veba salgını sonrasında onbinlerce kişi hayatını kaybettiğinde, ölülerini bu gondollarla taşımak zorunda kalmışlar ve bu nedenle gondollar siyah renkteymiş.  Neyseki bu hikayeyi gondol gezimiz bittikten sonra rehberimizden öğrendik!

 

IMG-20150920-WA0059

Gondol turları yaklaşık yarım saat sürüyor ve fix fiyat 80 Euro. 6 kişiye kadar binebilirsiniz diyorlar ama biz 4  kişi olarak tuttuğumuz gondolda bile zorlandık.  Kanallarda bayağı trafik var 🙂 ve köşeleri dönerken falan oldukça sallayabiliyor. Sanki sığ sularmış gibi geliyor ama derinlik 5 m. ye yakınmış. Eğer ekstra para öderseniz gondolcu size bir de şarkı patlatıyor :)). Ben özellikle akşamüstü yapılmasını tavsiye ederim çünkü müthiş görsellerle karşılaşabiliyorsunuz. Venedik’te  bir gondol gezisi mutlaka yapılmalı.

WP_20150920_18_13_26_Pro

InstagramCapture_8afc8d13-f31c-4415-a4ab-544a00721410

 

 

Venedik’e gelince camlarıyla ünlü Murano, dantelleriyle ünlü Burano adalarına gitmek gerek. Ancak zamanımız olmadığından biz adalara gidemedik. Bunun yerine Venedik’in tadını çıkarmayı, meşhur maskelerinden ve Murano camlarından almak üzere alışveriş yapmayı tercih ettik.

 

Masquerade-Mask-HD-Wallpaper

masks-masquerade-8198899-600-400

 

Öyle şahane maskeler vardı ki, burayı Venedik Festivali  zamanı görebilmeyi çok isterdim.

 

1256807515_1-13

                                                                                           (bu görsel internetten alınmıştır)

 

Meydandaki tezgahlarda 10 Euroya bulabileceğiniz Çin işi maskeler olduğu gibi, dükkanlarda el yapımı ve mühürlü olarak  satılan, fiyatı 30-40 Euro’dan başlayıp yüzlerce euroya kadar çıkan sanat eseri maskeleri de görebilirsiniz. Kullanılan malzeme, işçilik vs. gibi özellikleriyle pek çok çeşit arasında seçim yapmak zor. Aynı şey Murano camları için de geçerli. Cam objelerden, takılara, ev eşyalarına kadar yüzlerce seçenek var.  Mağazalarda pazarlık pek olmasa da tezgahlardan alacağınız herşey için pazarlık yapmak gerek. Çünkü söylenen fiyatın üçte birine, hatta dörtte birine rahatlıkla alabilirsiniz. Vazgeçtim dediğinizde asla peşinizi bırakmıyorlar ve istediğiniz rakama iniyorlar çünkü.

 

venedikte-alışveriş-venedikten-neler-alınabilir

 

ilk günü San Marco meydanında sokak müzisyenlerinin söylediği harika şarkılar eşliğinde,  İtalya’da çok popüler bir kokteyl olan Spritz’lerimizi içerek kapattık.(yeme içme konusunda özel bir yazı şart:)

Bir sonraki durağımız Romeo ve Jülyet’in evinin bulunduğu Verona  ile Garda gölü kıyısındaki Sirmione olacak !

 

 

WP_20150920_19_37_40_Pro

 

 

trendyandfriendly

28 Comments

  1. Ahh Nilgün Ahh! Bir an önce bir araya gelmeliyiz, bak bu bir taciz, ne bileyim ihtar efenime söyleyeyim bir tehdir mesajıdır! :))

  2. harika bir gezi benim de en çok görmek istediğim yerlerin başında Venedik var Roma’yı gördüm ama buraya vakit kalmamıştı :-((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.