Makyaj Temizleme Yağları

 

Son 5 yılda porselen ciltli Korelilerin cilt bakım rutinleri yoğun olarak hayatımıza girdi. Bu bakımların temelini elbette temizlik oluşturuyor. Biz de #birürünüçyorum  da bu hafta  cildi derinlemesine temizleyen “Cilt Temizleme Yağları” nı yazdık.

Ben yaklaşık 4-5 yıldır  cildimi temizlerken  meşhur “4.2.4” tekniğini  uyguluyorum. Gerçekten cildimde faydasını gördüm. Kore’nin çok sevilen ünlülerinden  Suzy’nin meşhur ettiği bu teknik, biraz zaman alıyor ancak bence pürüzsüz tertemiz bir cilt için çok başarılı bir uygulama.

Bu yöntem en basit haliyle şöyle:

  • İlk önce 4 dakika boyunca yağ bazlı bir temizleyici ile cildinize masaj yapıyorsunuz. Bu yağ ciltteki kir ve makyajı yumuşatarak  derinlemesine temizlik için cildi  hazırlıyor.
  • Daha sonra temizleme jeli/köpük veya süt ile 2 dakika tekrar  cildinize masaj yapıyorsunuz.
  • Son  olarak yaklaşık 4 dakika boyunca cildinizi yıkıyorsunuz. Tercihen 2 dk. ılık, 2 dk. soğuk su ile.

Sonuç olarak  tertemiz cildiniz gece bakımına hazır.

Bu yöntemi en az haftada 3-4 kez uygulamanız öneriliyor. Ben normalde  günaşırı uyguluyorum. Ancak bu dönemde fazla makyaj yapmadığım için haftada 3 kez  yeterli geliyor.

Bazı “çok bilen” vloggerlar  bu yöntemde yağ olarak hindistancevizi yağı bile kullanılabileceğini açıklamıştı. Sakın yapmayın, sivilceye meyilli bir cildiniz varsa sonuçlar facia olabilir.  Komedojenik değeri düşük yağlar kullanabilirsiniz (Örneğin :Kayısı çekirdeği, kuşburnu,  baobab,  üzüm çekirdeği yağı gibi)

Artık pek çok markada hazır Temizleme Yağları bulunuyor. Ben de  hem ekonomik hem de high-end markalardan deneyip beğendiğim ve pek memnun kalmadığım yağları sizlerle paylaşmak istedim.

 

CHANEL L’Huile Anti-Polution Temizleme Yağı

Denediğim makyaj temizleme yağlarının en güzeli. Tek başına kullanıldığında bile cildi mükemmel temizliyor. Suyla temas ettiği anda yumuşacık bir köpüğe dönüşüyor. Cilt temizliğini keyifli bir hale getiriyor. Cildi kurutmadan yumuşacık yapan ve  aydınlık görünüme katkısı olan mükemmel bir temizleme yağı.  Ciltte yağlı his bırakmıyor ve  gözleri yakmıyor. Siyah nokta oluşumuna da engel oluyor.  150 ml. lik  şişesi uzun süre gider. Ancak tek olumsuz yanı 350 TL. lik  fiyatı. İndirimleri takip etmek gerek.

 

CAUDALIE Temizleme Yağı

Çok sevdiğim bir başka marka da Caudalie. Üzüm çekirdeği ve tatlı badem yağı gibi  %100 bitkisel yağlardan oluşan bu ürün, yağlı his bırakmadan cildi temizlerken aynı zamanda besleyip yumuşatıyor.  Suyla temas ettiği anda süt formuna dönüşüyor. Hafif tatlı badem kokusu insana kendini çok iyi hissettiriyor. Caudalie Temizleme Köpüğü ile mükemmel ikiliyi oluşturuyorlar. Benim kuru cildimi germeden gayet güzel temizliyor. Bu da 150 ml. lik bir şişede. Fiyatı 145 TL.  Kendi sitesinde güzel kampanyaları oluyor.

 

AVON Cannabis Sativa Oil 

Avon’un kenevir yağı içeren bu serisi, temizleyicilerinden kremlerine kadar gayet başarılı bir seri.  Doğal bir antioksidan olan kenevir yağının cildi yenileyip rahatlatma özelliği var. Bu temizleme yağı da gayet başarılı. Ilık su ile birleştiği anda süt formuna dönüşüyor. Ciltten kolay temizleniyor  ama gözlerinize kaçırırsanız biraz yakıyor.  Hafif çiçeksi, rahatsız etmeyen bir kokusu var. Fiyatı da gayet ekonomik . 125ml. lik şişesi 34 TL. Pahalı rakiplere bir alternetif olabilir.

 

MAC Cleanse of Oil/Tranquil 

MAC’in bu temizleme yağı deniz yosunu, şeftali yaprağı, yatıştırıcı sarı ve beyaz papatya özleri ve bakım yapan üzüm çekirdeği, zeytin yaprağı, ayçiçeği ve lavanta gibi bitkisel yağları içeriyor. Hafifçe limon kokuyor. Benim kullandığım mavi şişede olan kuru ciltler için önerilen çeşidi. Ama maalesef hiç memnun kalmadım. Üstelik MAC temizleme yağları çok övülüyordu. Sanırım klasik beyaz şişede olanla bunun arasında ciddi performans farkı var.  Suya dayanıklı ürünleri çıkartırken çok zorlanıyorum. Cildimde bıraktığı  yağlı his kolay kolay geçmiyor.  Sadece güneş kremi sürdüğüm günler cildimi temizlemek için kullanıp bitirmeye çalışıyorum. Fiyat olarak da hiç uygun değil.
150 ml. lik şişesi 240 TL olmuş. Bu performansa tekrar almayacağım bir ürün.
Benim Makyaj Temizleme Yağları ile ilgili öneri ve uygulamalarım bunlar.

İrem’in yorumları için

http://audreyinsekerleri.blogspot.com/

 Gül’ün yorumları için

http://www.buraliolmayanlarlokali.com/

sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

trendyandfriendly

8 Comments

  1. DoubleCleansing yöntemini çok iyi anlatmissiniz.Mutlaka deneyecegim.Bazı yaglar gercekten sivilce yapıyor ben kusburnu yagini seviyorum tavsiye ederim

  2. :-))) ben de hindistan cevizi yağı kullanılabilir diye düşünüyorum ama çok yağlı ciltlere iyi gelmeyecektir bence hiç bir yağ..

  3. Yağ deyince uzak duruyordum ama çok iyi anlatmissiniz..Blogunuzdan cıkamiyorum, çok güzel yazilar var

  4. Temizleme yağlarını ve 4-2-4 yöntemini seviyorum ben de. Yağ olarak hazır yağları kullanmak daha mantıklı geliyor bana 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.