MSL Biotin Gıda Takviyesi

 

Son yıllarda, özellikle mevsim değişimlerinde yaşadığım yoğun saç dökülmesi ve  tırnak kırılması gibi problemlerim için aile hekimim Biotin takviyesi  kullanabileceğimi önermişti.  Bu sene yine aynı sorunu yaşayınca  MSL ‘den gelen Biotin tabletlerini almaya başladım. 2 ay düzenli olarak kullanıp bitirdiğim Biotin tabletleriyle ilgili kendimde gözlemlediğim sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Önce MSL firmasından kısaca bahsetmek isterim. Bir eczacı girişimi olan PRP ilaç ve Sağlık Ürünleri AŞ, ülkemizde ilaç ve sağlık ürünlerinin gelişimine katkı yapmak amacıyla kurulmuş. Dünya markalarıyla yarışacak kalitede ürettiği ürünlerine, yetkili eczanelerden ulaşabiliyorsunuz.  Bu da benim markaya olan güvenimi arttırdı.

BIOTIN’e gelecek olursak, suda çözünebilen bir  B vitamini kompleksi olduğunu çoğunuz biliyorsunuzdur. Sağlığımız için pek çok faydası var.

Besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

Cilt, saç, tırnak, göz, karaciğer, sinir sistemi sağlığı için çok faydalıdır.

Kötü kolesterol ve kan şekerini düzenler.

Embriyonik büyüme sürecinde hayati işlevleri olduğu için hamilelik sırasında alınması gereken başlıca vitamin desteklerinden biridir.

 

Biotinin eksikliği, saç kaybına, tırnak kırılmasına, ciltte döküntülere, yüksek kolesterole ve kalp sağlığı sorunlarına yol açabilir. Biotin eksikliğinde depresyon, yorgunluk, halüsinasyon, kol ve bacaklarda karıncalanma gibi belirtiler gözlenebilir.

Çoğu insan, sağlıklı beslenerek ihtiyaç duydukları biotini gıdalardan alabilir.

En çok yumurta sarısı, kırmızı etler, sakatatlar , kuruyemişler  ve mayada bulunur. Ancak çeşitli sebeplerle gıdalardan aldığımız biotin yeterli gelmez ise dışarıdan gıda takviyesi yapmak zorunda kalabiliriz.  En güzeli, bu tarz bir ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde, doktorunuza danışarak bir tahlil yaptırmak ve önerilen şekilde gıda takviyesine başvurmaktır.

MSL Biotin,  5mg’lık 60 tablet, yani 2 aylık kullanım için. Tadlandırıcı, koruyucu, aroma içermiyor. Tabletler minik olduğundan kolayca yutabiliyorsunuz (bazı vitaminler  füze gibi , bu yüzden minik boyutta tabletler benim için önemli 🙂

 

 

Tabletleri  kullanmaya  başladığım dönemde her banyoda saçlarım avuç avuç dökülüyordu. Tırnaklarımda ise soyulma ve sık sık kırılma/çatlama problemi vardı. Kullanmaya başladıktan sonra, 10 gün içinde  dökülme oldukça azaldı.  1 aylık kullanım sonunda saçlarımda farkedilir şekilde canlanma ve hızlı uzamayı gözlemledim. Tırnaklarımda aynı şekilde daha sağlıklı ve dayanıklı uzamaya başladı.  Cildimdeki etkisini (pek çok bakım ürünü kullandığımdan) net olarak gözlemleyemedim. Sivilcelenme gibi bir yan etkisi olmadı (-ki genel olarak pek sivilce problemim olmaz).

Biotin’in iştah açtığına ve kilo aldırdığına dair yazılar okudum ve bunu da araştırdım.Bu konuda hiçbir bilimsel  kanıt yok. Biotin’in esas işlevi keratin yapımı olduğundan, kiloyla ve iştahla bir ilgisi bulunmuyor. Fazla miktarda alındığında bile vücutta birikmiyor, idrar yoluyla atılıyor.

Satış fiyatı 69 TL. İki aylık bir kullanım için bence gayet  uygun. Mevsim değişimlerinde, ihtiyaç duyduğumda kür olarak kullanmayı düşünüyorum.

Son olarak, her ne kadar yan etkisi olmadığı bilinse de, bu tarz tüm  gıda takviyesi ürünlerin doktorunuza danışarak kullanılmasını öneriyorum.

 

 

trendyandfriendly

4 Comments

  1. benim 1 ayım bitti fena değil bence dediğin gibi ilkbaharda bir kür daha yapacağım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.