Parfüm Dosyası -Part 1!!!

Önce şu bayıla bayıla kullandığımız parfümü biraz tanıyalım:

Parfüm kelimesinin Latince “uçucu kokulu duman” anlamına geldiğini biliyor musunuz?

Tarihi ise oldukça eski…Ta 5000 yıl öncesine Mısırlılara kadar dayanıyor…

Çeşitlerine gelince;

Parfume : En kalıcı olan parfüm özüdür. Oldukça yoğun ve yağlıdır ve bu nedenle çok kalıcıdır. %20-40 civarında parfüm özü içerdiğinden oldukça pahalıdır :))

Eau de Parfume: Parfüm özüne yakın ancak o kadar kalıcı değildir. %7-14 oranında öz yağ içerir.

Eau de Toilette: En hafif koku türüdür. %3-10 oranında öz içerir. Kalıcılığı da ona göredir.

Dikkat: Bazen aynı seride bile olsa kokular birbirinin aynısı olmayabilir. Çünkü parfümü hafifletirken içine bazı notalar konmayabiliyor. Kokunun kalıcılığını arttırmak için aynı serinin sütlerini, duş jellerini, pudralarını kullanabilirsiniz. Koku yoğunluğunu en çok arttıranlar kuşkusuz banyo ürünleri.

İşte benim deneyip beğendiğim parfümler!


Benim cildim oldukça hassas ve kuruya yakın olduğundan çiçek ve meyve kokularını, çok ağır olmayan tatlı kokuları seviyorum. Baharatlı kokular bana gitmiyor. Sevdiğim parfümlerin mutlaka yan ürünlerini de almaya çalışıyorum. Hem kalıcılığı hem de etkisi artıyor.

1-Favori parfümüm Chanel Chance! Bence klasik ve rakipsiz. Son derece kalıcı, etkileyici bir parfüm. Hafif tatlı ve çiçeksi bir kokusu var. Reklamlarında “yakınlık hissi uyandırır” falan diyor ya emin olun doğru söylüyor :P….Genellikle kışın veya özel gecelerde kullanıyorum. İndirime falan girmiyor bu parfüm ekonomik davranmak lazım 🙂

2-Favorilerimden bir diğeri Christian Dior – J’Adore. Bu parfüm de meyve ve çiçek kokularının bir karışımı. Son derece kalıcı bir parfüm ancak ben yine de vücut kremiyle birlikte kullanmayı tercih ediyorum.

3-Günlük parfümlere gelirsek Davidoff Cool Water Game for Her (Yılbaşı nedeniyle Çilek’te 100 ml.si 49 TL’ye inmiş durumda) kesinlikle önerebileceğim bir parfüm. Gayet fresh bir kokusu var. Oldukça kalıcı olduğunu söyleyebilirim. Elma, limon, sandal ağacı, nilüfer gibi hem çiçek hem de meyve kokuları kullanılmış.Yani oldukça relax hissedebileceğiniz bir koku. Davidoff’un klasik Cool Water parfümünü de kullandım. Ancak bunun kadar kalıcı değildi. Üstelik fiyat olarak da daha pahalı (bu da Çilek’te yılbaşı indiriminde)


4-Ralph Lauren Romance ‘e gelince. Hediye olarak gelmişti. Ralph Lauren para verip alacağım bir parfüm markası değil. Ancak kokusu güzel adı gibi romantik ve klasik bir parfüm. Hiç indirime girmemesi de enteresan.
5-Issey Miyake Summer Edition adından da anlaşılacağı gibi tam bir yazlık koku. Oldukça kalıcı, ferahlatıcı ve fresh bir kokusu var. Odunsu ve çiçek kokuları karışımı. Şişesine de bayıldım.


Donna Karan Be Delicious. Adından da anlaşılacağı gibi meyve ağırlıklı bir koku. Ben bu serinin hepsine bayıldım(Red Delicious ve Be Delicious Night ) Oldukça kalıcı bir parfüm. İnsanı canlandırıyor.

Parfümlerden bahsederken kendimi kaybedebilirim. Bu yüzden şimdilik bu kadar yeterli diyorum. Beğenmediğim parfümlerden de bir başka yazıda bahsedeceğim…


Son olarak belki de hepinizin bildiği birkaç küçük ipucunu hatırlatmak istiyorum:


– Parfüm alırken şişeden koklamayın. Mutlaka teninizde deneyin ancak sıktıktan sonra en az 5 dk bekleyin ki parfüm iyice otursun.

– Aynı gün 3 taneden fazla parfüm denemeyin.

– Başkasında beğendiğiniz koku size hiç gitmeyebilir (bu benim başıma çok geldi) Mutlaka kendiniz test edin.

– Sprey şişeler dökme şişelere göre kokuyu daha iyi muhafaza eder ve daha uzun süre dayanır. (Fazla parfümünüz varsa buzdolabında saklayın)

– Yaz-kış parfümünüz ayrı olmalı. Hava sıcaklığı kokuları etkiler.

– Parfümü sıktığınız anda 3 m2 lik bir çemberde kokunuz duyulur. Bu yüzden lütfen (özelikle sabahın köründe) insanları bayacak kadar çok koku sıkmayın 🙂

– Giysilerinizden çok teninize parfümünüzü sıkın. Sentetik kumaşlarda parfümün kokusu değişebilir.

– Veeeeee saçlarınıza mutlaka bir iki fıs yapmayı unutmayın 🙂

admin

8 Comments

  1. Denemez miyim?.Hem erkek hem kadın versiyonunu çok severim.. Parfümlerle ilgili devam yazım var zaten..beni izlemeye devam edin:)))

  2. bunları aynı zamanda mı kullanıyorsun yoksa farklı zamanlarda kullandığın parfümlerin bir listesimi??

  3. Sevgili Siu, öncelikle şu an elimde olanları tanıtmaya çalıştım..Ruh halime göre deiştirerek kullanıyorum:)..Farklı zamanlarda denediklerimi devam yazımda tanıtmaya çalışıcam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.