Siyah Noktaya Ne İyi Gelir

 

la roche effaclar k

Hiçbir şey kusursuz olmadığı gibi, hiçbir şey sonuna kadar da değil. Yani her şeyin bir sonu, her sorunun bir çözümü var.

Dünyaya gelmeye karar veremediğimiz gibi, kendi ailemizi, kendi yüzümüzü, kendi bedenimizi de seçemiyoruz. Kimi zaman bulunduğumuz her şey istediğimizden daha fazla iken, kimi zaman çok da istediğimiz gibi gitmiyor bazı şeyler ve bir gün aynaya baktığımızda aslında kendimizden ne kadar uzaklaştığımızı görüyoruz. Hiç istemediğimiz halde hem de.  Bu da bizi sorun ne kadar ufak olursa olsun mutsuz edebiliyoruz. Örneğin cildimiz, genç ya da yaşlı görünmemizin, güzelliğimizin, sağlıklı olmamızın en temel durumlarından birisi olmasına rağmen, cilt tiplerine göre farklı sorunlar yaşayabiliyoruz.

Şimdi dilerseniz değişik cilt tiplerinde ne tür sorunlar canımızı sıkıyor onlara biraz daha detaylı olarak bakalım.

Cilt Tiplerine Göre Yaşanan Sorunlar

 • Eğer cilt tipi kuru ise en sık yaşanan sorun elbette aşırı kuruluk ya da bir diğer deyiş ile nem kaybı, kimi zaman pul pul dökülme, kılcal damarların görünümü.
 • Çok kuru ya da aşırı hassas bir cilt tipiniz varsa kızarıklıklar, tahrişler kaçınılmaz.
 • Normal ciltler için söylenebilecek çok şey yok ama bu tip ciltlerde aşağıda belirteceğimiz nedenlerden dolayı kimi sorunlar yaşayabiliyor. Örneğin güneş lekesi gibi.
 • Ama eğer cildiniz karma, normalden yağlıya eğilimli ya da tamamen yağlı bir cilt ise hangi yaşta olursa olsun kişiler sivilce ve siyah nokta sorununu sıklıkla yaşayabiliyor.

Cilt tipine bağlı olan bu sorunları ya da cilt tipi fark etmeksizin yaşanan sorunları tetikleyen unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Çağımızın en temel sorunu stres
 • Çevre kirliliği ve ekolojik dengenin bozulması
 • Sağlıksız beslenme ki bunu da açmak gerekirse, kişilerin fast food tarzı yiyeceklere yönelmesi, GDO’lu ve/veya hormonlu yiyeceklerin tüketilmesi temel faktörler olarak belirtilebilir.
 • Güneş ışığına fazla maruz kalma ve güneşe karşı gerekli önlemlerin alınmaması
 • Düzensiz uyku
 • Cilt üzerinde gerekli hijyenin sağlanmaması ve cilt temizliğinin cilt tipine uygun olarak yapılmaması
 • Elbette yüksek düzeyde alkol ve sigara tüketilmesi
 • Cilt tipine uygun kozmetik ürünlerinin kullanılmaması
 • Makyaj yapan insanların, kaliteli makyaj ürünleri kullanmaması ve/veya temizlemeden uykuya yatmaları.

İşte yukarıda belirtilen temel faktörler cilt yapısını olumsuz etkiliyor ve cilt tipine bağlı farklı sorunlar oluşuyor. Biz bu yazıda yağlı ciltlerin temel sorunlarından birisi olan siyah nokta konusuna değineceğiz ama belki de en sonra söyleyeceğimiz şeyi, sizin de aslında çok iyi bildiğiniz hususu baştan söyleyelim. Siyah noktaları elinizle, piyasada satılan kimi aparatlar ile asla çıkarmaya çalışmayın.  Bunu yapmanız siyah noktaların artmasına neden olacaktır.

Siyah noktalar gözeneklerin tıkanmasına bağlı olarak sıkça oluşur, her ne kadar ergenlik döneminde karşımıza çıksa da, cilde doğru bir biçimde özen gösterilmediğinde her zaman karşımıza çıkabilir, bunu asla unutmamak gerekiyor.

Piyasada La Roche Posay gibi markaların çok özel ürünleri olmakla beraber, tek başına kozmetik ürünlerin kullanımının yeterli olmadığının farkındalığıyla örneğin La Roche Posay Effaclar K isimli bu amaçla özel olarak üretilen ürünün etkinliğini artırmak için yapılabilecek doğal çözümlerin neler olduğuna bir göz atalım.

Doğal Yöntemler

Her alanda olduğu gibi kalite sisteminin temel algoritması burada da geçerlidir. Yani baştan tedbirleri almak bu işin püf noktasıdır. Siz kendi cildinizi tanıyorsanız ki tanımanız gerekir, buna uygun olarak yapılması gerekenleri zaten biliyorsunuzdur. Şunu da asla unutmamanız gerekir, eğer siyah noktalardan kalıcı bir biçimde kurtulamazsanız bunlar siyah noktaya dönüşür, işte bunun olmaması da baştan bazı şeyleri hiçbir durumda es geçmemek gerekir ve doğal çözümler aslında kolay ve etkili olan yöntemlerdir.

En başta cildinizi temiz tutmanız, sigara ve kirli ortamlardan uzak kalmanız, beslenmenize dikkat etmeniz ile başlar her şey. Bunun yanında güneşe çıkarken başınıza takacağınız şapka ile güneşten korunarak tedbirleri alabilirsiniz.

Peki, siyah noktalara ne tür ürünler iyi gelir derseniz, bu alanda uzman bir doktora da danışarak C ve E vitamini desteği alabilirsiniz. Ayrıca, süt tüketiminin de siyah noktalar ile savaşımda doğru ürün olduğunu bilmeyen yok, tüm bunlara Aloe Vera bitkisini de eklemek mümkün ama elbette bunların hiçbiri tek başına yeterli değil.

Doğal Yöntemlerle Beraber Kullanılabilecek Ürün

Cildinizde siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemlerden destek aldıktan sonra peeling uygulatmanız da gerekebilir ama burada da işin püf noktası alanında uzman bir kişiye bu işi yaptırmanız ve kullanılan malzemelerin cilde zarar vermediğinden emin olmanızdır.

İşte bizim tam da bu nokta da yukarıda da bahsettiğimiz gibi önereceğimiz, klinik etkinliği kanıtlanmış olan ürünün adı ünlü marka La Roche Posay tarafından piyasaya sunulan La Roche Posay Effaclar K. Dünya çapında pek çok siyah noktadan muzdarip insanın kullandığı bir ürün.

Ürün hem günlük bakım kremi, hem peeling etkili bir içeriği var, hem güçlü bir antioksidan yapısı var, içeriğinde yer alan E vitamini zaten siyah noktalar için çok şey ifade eden bir vitamin. Düzenli ve doğru kullanım ile siyah nokta sorunu yaşamanız, doğal yöntemlerin de katkısı ile mümkün değil.

Gerek yapılan araştırmalar, gerekse kullananlar bu ürünün ne kadar etkin ve doğru bir ürün olduğunu, cildi siyah noktalardan kurtarmasının yanında kusursuz bir cilt görünümü sağladığının da altını kalın bir biçimde çiziyorlar.

Yeryüzünde bu kadar insanın aynı anda yanılması ise mümkün olmasa gerek.

trendyandfriendly

10 Comments

 1. la roche’un ürünlerini severek kullanıyorum özellikle antihelios ve effaclar yıkama jelini..

 2. Effeclar serisine ait birkaç ürünü kullanmama rağmen K serisini atlamışım.Elimdeki sivilce jelim bitmeye yaklaştığı an bunu deneyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.