VOONKA COLLAGEN BEAUTY PLUS yorumlarım

 

 

Bu hafta #birürünüçyorum ekibi olarak, son yılların en popüler besin desteklerinden “KOLAJEN“i yorumlamaya karar verdik. Tercih ettiğimiz marka ise  VOONKA oldu.

 

Piyasada pek çok marka ve formda (toz, hap, sıvı)  kolajen var ve insan hangisini, ne kadar kullanacağını şaşırıyor. Ayrıca  aldığınız ilaçlarla etkileşimi, yan etkileri vs. gibi dikkat edilmesi gereken konular da var.

Ben de kendim için bu konuda ufak bir araştırma yaptım ve edindiğim bilgiler şöyle.

*30-50 yaş arasındaysanız yılda 2 kez, 2 aylık günde 10.000 mg lık kür şeklinde, yaşınız 50 den fazla ise yılda 2 kez 3 ay  süren bir kür şeklinde kullanmak yani bu şekilde vücuda bir yükleme yapmak gerekiyor.

*30 yaşın altındakilerin kullanması çok gerekli değil ancak gerekli görüyorlarsa  daha düşük dozlarda  1 hafta kullanıp 1 hafta ara vererek 1-3 ay arası kullanılması yeterli.

*Cildimiz için kolajen desteği istiyorsak  tip1 ve tip3 hydrolize kollajen olması gerekiyor. Tip2 ise eklem ve kıkırdak problemi olanlar için uygun.

*İçinde ayrıca cilde faydalı hyaluronik asit, C vitamini , çinko gibi  maddeler var mı ona da bakmak gerekiyor.

 

 

Bu genel bilgilerin ışığında Voonka markasının suda eriyen, daha çok cilt bakımına yönelik “Beauty” grubundaki  kolajenini denemeye karar verdim. Bu kolajende 10.000 mg hidrolize sığır kolajeni,  hyaluronik asit, çinko, kalsiyum, biotin,bakır,   C – E – B vitaminleri bulunuyor , aynı zamanda şeker ilavesiz  karpuz ve çilek aromasıyla tatlandırılmış.

 

 

Kutuda 1 aylık kullanıma uygun olarak 30 adet şase bulunuyor. Her şaseyi bir bardak ılık suda eriterek (tahta kaşık ile) çözünmesini sağlıyorsunuz (soğuk suda erimiyor) İçeriği tamamen eritince içime hazır.  İtiraf etmeliyim ki çilek ve karpuz aromasına rağmen içimi pek keyifli değil. Hafif yapışkan, ağızda yağlı bir his bırakan bir sıvı. Ama herşey sağlık ve güzellik adına 🙂

 

 

Aç veya tok karnına kullanabiliyorsunuz. Ancak akşam içilmesi tavsiye ediliyor. Uyku esnasında tetiklenen hormonlar sayesinde daha yararlı olduğu belirtilmiş. Ayrıca içeriğindeki hyaluronik asit ciltteki suyun tutulumunu arttırarak cildi nemlendirmeye yardımcı olduğundan, gün içinde bol su tüketmek gerekiyor.

 

 

Gelelim etkilerine. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu tarz ürünleri bir süre kullanıp mucizeler beklememek gerekir. Yaşam tarzınız, cilt bakımınız, uyku ve beslenme düzeniniz, hatta genetiğiniz bile sonuçları etkiler. Günde 1 paket sigara içen bir insan istediği kadar kolajen/vitamin  desteği alsın net bir etki görmez. Ben henüz kürümün 2. ayımdayım. Kullanmaya başladıktan sonra gözlemlediğim ilk şey cildimin daha dolgun ve diri duruşu oldu. Ayrıca  sabahları daha rahat uyandığımı ve  enerji verdiğini de  söylemem lazım. İçeriğindeki bakır, çinko, vit C ve biotinin de etkisiyle saç ve tırnaklarımın çok daha  sağlıklı olduğunu söyleyebilirim. Uzun süreli kullanımla aldığım sonuçları yine paylaşırım.

Eğer kullanmaya engel bir durumunuz yoksa (örn. mide rahatsızlığı olanlarda toz kolajen problem yaratabiliyor) çok  faydalı bir besin desteği olduğu artık bilinen kolajeni denemenizi tavsiye ediyorum. Piyasada artık birçok markada bulunan ürünleri araştırarak kendinize ve bütçenize uygun olanı seçin. Satın alırken mümkünse eczaneyi, markanın kendi sitesini veya çok güvendiğiniz bir online satış sitesini tercih edin. Sahte ürün satıldığını maalesef çok duyuyorum. Benim kullandığım 1 aylık ürünü kendi sitesinde satış fiyatı 565.00 TL. iken bazı sitelerde 120 TL. ye satılması bana çok inandırıcı gelmiyor mesela 🙂

 

Kolajen ile ilgili İrem’in yorumlarını

http://audreyinsekerleri.blogspot.com/

 Gül’ün yorumlarını

http://www.buraliolmayanlarlokali.com/

sitelerinden  okuyabilirsiniz.

 

trendyandfriendly

8 Comments

  1. Kolajen alırken markaya çok dikkat etmek lazım. Şu an kolajen takviye üretmeyen kalmadı ne yazık ki. O yüzden bilinen eski ve güvenilir markalardan almalı.

  2. Voonka’ yı online eczanelerden almayı düşünüyorum ama dediğin gibi fiyat farklılıkları var, sahte olma ihtimali ciddi sorun. Geçen Gül’ ün hepsiburada linkinden sepetime eklemiştim bunu fiyat farkı olayı düşündürdü şimdi beni

    • İlkecim, %50 ye yakın fiyat farkı var , beni de düşündürüyor. Ancak Voonka bir paylaşımında yazmıştı, online sitelerde sahte ürünümüze rastlamadık şeklinde. Biraz buradan güvenle ben de online alacağım 🙂

  3. ben diğer tozdan memnunum içimi de kolay ama yeni çıkan şu sıvı formdaki tek dozları da denemek istiyorum ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.