VÜCUT BAKIMI RUTİNİM

 

“Cilt Bakımı” denildiğinde elbette sadece yüzümüze yaptığımız bakımları algılamıyoruz. Tüm bedenimize aynı özeni göstermek öncelikle sağlık, sonra güzellik için önemli. Biz de #birürünüçyorum ekibi olarak bu haftaki yazımızı “Vücut Bakımı”na ayırdık.

Vücut bakımımızı  en doğru şekilde yapabilmek için öncelikle vücudumuzu  iyi tanımalı, nelere ihtiyacı olduğunu saptamalı ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir bakım programı oluşturmalıyız. Aslında uyguladığımız adımlar temel cilt bakımında olduğu gibi temizlemenemlendirme ve koruma şeklinde olmalı. Yine cilt ve vücut tipimize ve yaşımıza  uygun olarak kullandığımız ürünleri çeşitlendirebiliriz.

 

 

Ben uzun zamandır, günlük duş öncesinde cildime kuru fırça ile masaj yapmayı alışkanlık haline getirdim. Hem kan dolaşımını hızlandırıyor, hem de cildi ölü derilerden arındırarak peeling etkisiyle cildi pürüzsüz hale getiriyor. Bacaklara uygulandığında batık gibi problemler de ortadan kalkıyor. Herkese şiddetle tavsiye ederim. Bunun yanı sıra haftada bir gün vücut için uygun bir peeling yapmayı da ihmal etmiyorum.

 

 

Ardından mis kokulu bir duş için bazen çeşit çeşit duş jellerinden, bazen de  doğal sabunlardan yararlanıyorum. LePetitMarseilias ve VictoriasSecret meyveli  duş jellerini çok seviyorum. YvesRocher duş jeli ise hem konsantre minik boy oluşuyla  hem de güzel kokularıyla seyahatlerde tercih ettiğim bir duş jeli. Cottage marka jel ise Sevil Parfümerilerde satılıyor, kokuları güzel ve kalıcı. Seyahat ettiğim yerlerde denk gelirsem  doğal sabunlardan da bol bol alıyor ve severek kullanıyorum.

 

 

Cildim çok kuru olduğundan duştan çıkmadan mutlaka bir yağ ile (genelde hindistan cevizi yağını tercih ediyorum) tüm vücuduma masaj yapıyorum. Böylece nemi iyice cildime hapsediyorum. Özellikle yazın deniz tatillerinde bunu ihmal etmiyorum. Cildimde güneş yağı sonrasında soyulma olmaması için etkili oluyor. Organik H.Cevizi yağlarımı Tayland seyahatimden almıştım,  stoklarım daha uzun süre yeter.  YvesRocher Monoi yağı ise kalıcı kokusuyla aklımı başımdan alan aşık olduğum bir yağdır. Nuxe klasik veya ışıltılı kuru yağları da  banyo sonrası kullanmayı tercih ediyorum. Bunlar bittikçe alınan en sevdiğim markalar.

 

 

Duşta uyguladığım yağ yeterli gelmediğinden sonrasında yine güzel kokulu vücut losyonlarından yararlanıyorum. Isana ‘nın  muhteşem kokulu köpük losyonu, VictoriasSecret vücut losyonları veya en son deneyip beğendiğim Avon vücut balmlarından keyfime göre seçtiğim birini  masajla uyguluyorum. Topuklar, dirsekler, dizler gibi daha kuru bölgelere özellikle dikkat ediyorum.

 

 

Ara ara sorunlu bölgeler için özel olarak tercih ettiğim ürünler olabiliyor. Örneğin şu aralar Avon’un sıkılaştırıcı Body Modelling maskesini kollarımda ve bacaklarımda deniyorum. Ancak pek düzenli kullandığım söylenemez, bu ürünlerde düzenli kullanmadan etkili olmuyor.

 

 

Vücut bakım rutinim etkili bir deodorant ile son buluyor. Son aylarda kullanıp beğendiğim deo’lardan seçtiklerim Incia Roll on ve Garnier Saf&Temiz. Dove  stick deo’yu ise  farklı bir amaçla kullanıldığını keşfettiğimden beri elimin altından eksik etmiyorum. Benim gibi bacak bölgeniz kalın ise, özellikle yazın elbise giydiğinizde, bacaklarınız birbirine sürtüp canınızı çok yakabilir. Bacak aranıza Dove Stick deo sürdüğünüzde bu problem ortadan kalkıyor. Çok ilginç bir o kadar da yararlı bir bilgi deneyin 🙂

 

 

Son olarak yıllardır en sevdiğim alışkanlığım ayda bir geleneksel hamam keyfi yapmaktır. Küçükken nefret ettiğim bu aktivitenin kıymetini yaşım ilerlediğinde anladım. Hamamda yapılan kese ve masajın ardından hem cildiniz parlayıp ışıldar, hem ruhen müthiş rahatlarsınız.

Benim vücut bakım rutinimde  düzenli olarak yaptıklarım bunlar.

Sevgili İrem’in yazısını okumak için

http://audreyinsekerleri.blogspot.com/

Sevgili Gül’ün yazısını okumak için

http://www.buraliolmayanlarlokali.com/

trendyandfriendly

4 Comments

  1. Üst bacaklara etek ve elbise giyerken stick deo sürmek benim gibi aşırı terleyenler için de büyük kurtarıcı oluyor 😉

  2. bak ben de kuru yağ kullanıyorum ama yazmayı unuttum neyse artık.. :-)) kuru fırça ben de ara ara kullanıyorum daha düzenli kullansam daha etkili olacaktır kesinlikle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.